Головна » Новини та публікації » Зношений житловий фонд планують модернізувати за рахунок мешканців?

Зношений житловий фонд планують модернізувати за рахунок мешканців?

На початку червня в прес-центрі інформаційної агенції «ЛігаБізнесІнформ» в рамках Всеукраїнського соціально-економічного проекту «Управдом XXI» за сприяння Громадянської мережі ОПОРА відбулося засідання Клубу житлової політики на тему «Ефективна модель управління багатоквартирними будинками як основа для модернізації ЖКГ». Свої очікування та бачення щодо найефективнішої моделі управління багатоквартирними будинками в Україні в ході круглого столу висловили представники бізнесу, влади та співвласники будинків.

Усі учасники одностайно заявили про глибоку необхідність модернізації застарілого житлового фонду. Микола Савицький, проректор з наукової роботи ДВНЗ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури»,  навів дані згідно з якими 90% житлових будинків в Україні по регламенту підлягають знесенню, бо перебувають в стані серйозної фізичної зношеності.  Але модернізувати житловий фонд – непросте завдання. Без реформування відносин на ринку управління житлом його виконати просто не можливо.

Неефективність діючої моделі управління, за якої монополізований і попит (адже рішення замість співвласників у 90% багатоквартирних будинках без ОСББ приймають органи місцевої влади), і пропозиція (незважаючи на загальну незадоволеність роботою ЖЕКів, бізнес не поспішає створювати керуючі компанії). Однак якими ж повинні бути відносини між замовником (співвласниками) та організаціями, які обслуговують будинки?

За словами директора Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіону Віталія Шаповаленка, замість бюджетного фінансування ОСББ надаватимуться довготермінові кредити під 3% річних. «У 2012 році вперше виділено такий напрямок, як пільгове кредитування юридичних осіб, зокрема й об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. На дані цілі виділено 40 мільйонів гривень. Об’єднання матимуть можливість отримати довготермінові кредити на 10 років під 3% річних, які підуть на модернізацію житлового фонду, що їм належить», – розповів чиновник. Даний проект є пілотним і якщо все пройде бездоганно, то Мінрегіон планує звернутися до уряду з пропозицією в наступному році значно збільшити суму, що виділяється на пільгове кредитування ОСББ. Віталій Шаповаленко також наголосив на тому, що Мінрегіон працює над створенням сприятливих умов для розвитку ринкових відносин на ринку управління житлом.  Однак представник влади визнав, що процес іде надто повільно та проблематично. Станом на 1 квітня 2012 року в Україні зареєстровано 526 приватних керуючих компаній. А втім, жодна із них не є керуючою компанією у розумінні ринкової моделі, адже здебільшого – це приватні організації, створені («призначені») самими ж забудовниками, а не обрані співвласниками будинку.

Координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко зауважила, що доки держава проводитиме політику «подвійних стандартів» у житловій сфері, доти не буде поступу та не прийде малий і середній бізнес на ринок. «За сприяння Міжнародного фонду «Відродження» ми провели моніторинг дій влади і побачили, що немає єдності між діями різних гілок влади та єдиної стратегії. Так, минулого місяця Президент без будь-яких аргументів заветував законопроект, який протягом двох років розробляв Мінрегіон. Ухвалення законопроекту з нетерпінням чекали 14 650 ОСББ: він дав би можливість відповідальним власникам вирішити значну частину проблем. А 6 червня профільний комітет Верховної Ради має намір підтримати законопроект (як з’ясувалося – таки підтримав – прим. авт.) № 8391 «Про внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який містить норми, що знищують конкуренцію. Якщо Верховна Рада прийме його у другому читанні (а це може статися вже до 15 липня), ринок управління житлом найближчим часом буде монополізовано і поділено між великими олігархічними групами. Зокрема, для багатоквартирних будинків орган місцевого самоврядування без конкурсу буде призначати управителя (керуючу компанію), яка знаходиться у комунальній власності. Після «призначення» комунальне підприємство приватизують і співвласникам буде нав’язано ціни та умови на житлово-комунальні послуги. При чому, не зрозуміло, яким чином співвласники зможуть змінити і ці умови, і самого управителя. А хто і за чий рахунок буде модернізувати житловий фонд – залишається відкритим запитанням», – підсумувала Тетяна Бойко.

Детальніше:
Тетяна Бойко,
координатор житлово-комунальних програм ГМ ОПОРА
Публікації та новини схожі

Анатолій Близнюк: Зношені мережі – найслабша ланка систем життєзабезпечення

01.02.2012
Анатолій Близнюк: Зношені мережі – найслабша ланка систем життєзабезпечення Основна причина ускладнень із теплопостачанням – фізичний знос мереж, повідомив Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк на тематичному брифінгу, що відбувся в Кабінеті Міністрів України у середу, 1 лютого.

докладніше

Президент більше не підтримує ОСББ

18.04.2012
Президент більше не підтримує ОСББ Громадянська мережа ОПОРА вважає, що рішення Президента накласти вето на законопроект № 8474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ» не надавши жодних аргументів по суті, означає лише одне – страх отримати у кожному будинку неконтрольовану самоврядну громаду і небажання будувати країну відповідальних власників.

докладніше

Росія планує унеможливити реверс газу з ЄС до України

09.09.2014
Росія планує унеможливити реверс газу з ЄС до України Росія планує унеможливити здійснення реверсних поставок газу з Європи до України, щоб положення Києва стало ще складніше.

докладніше

Україна вимушена імпортувати вугілля для ТЕС

22.08.2014
Україна вимушена імпортувати вугілля для ТЕС Оскільки забезпечити ТЕС енергетичним вугіллям українського видобутку наразі неможливо по причині бойових дій на сході України де розташована більша частина діючих шахт, уряд прийняв рішення імпортувати паливо.

докладніше

Юридична консультація

мы хотели бы создать ОСББ

 Мы хотели бы создать ОСББ, но при этом возникают вопросы: Зачем на первом собрании выбирать бухгалтера? должен ли он быть из жильцов дома? Это ведь должность не избираемая, а назначаемая (наёмная) не так ли? Можно ли обойтись без этого, а после нанять бухгалтера?

докладніше

как правильно составить заявление директору водоканала

 Подскажите пожалуйста, как правильно составить заявление директору водоканала (пришел какой-то виртуальный(несуществующий) долг на воду. Оплата за воду производилась всегда регулярно по счетчику.

докладніше

чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ

 Чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ? Чи можна самоствореному ОСББ ініціювати відміну передачі будинуку на баланс ЖЕКу?
Наразі є новобудова на стадії передачі під заселення (в КГС видають оглядові ордери).

докладніше

застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом

 Я представитель инициативной группы по адресу г.Киев,ул.Мишуги 12. У нас новопостроенный дом, где мы хотим создать ОСББ, но застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом. Мы письменно объявили, как в Администрацию Киевскую так и в районную об инициативе создать ОСББ в нашем доме, но нам не дают контактных данных совладельцев, а собрать самостоятельно не представляеться возможным так как дом без внутренних отделочных работ и отопления нет и соответственно в нем пока что идут отделочные работы и владельцев не застать. а оповестить надо всех. Как выйти из ситуации?

докладніше