Головна » Новини та публікації » Зношений житловий фонд планують модернізувати за рахунок мешканців?

Зношений житловий фонд планують модернізувати за рахунок мешканців?

На початку червня в прес-центрі інформаційної агенції «ЛігаБізнесІнформ» в рамках Всеукраїнського соціально-економічного проекту «Управдом XXI» за сприяння Громадянської мережі ОПОРА відбулося засідання Клубу житлової політики на тему «Ефективна модель управління багатоквартирними будинками як основа для модернізації ЖКГ». Свої очікування та бачення щодо найефективнішої моделі управління багатоквартирними будинками в Україні в ході круглого столу висловили представники бізнесу, влади та співвласники будинків.

Усі учасники одностайно заявили про глибоку необхідність модернізації застарілого житлового фонду. Микола Савицький, проректор з наукової роботи ДВНЗ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури»,  навів дані згідно з якими 90% житлових будинків в Україні по регламенту підлягають знесенню, бо перебувають в стані серйозної фізичної зношеності.  Але модернізувати житловий фонд – непросте завдання. Без реформування відносин на ринку управління житлом його виконати просто не можливо.

Неефективність діючої моделі управління, за якої монополізований і попит (адже рішення замість співвласників у 90% багатоквартирних будинках без ОСББ приймають органи місцевої влади), і пропозиція (незважаючи на загальну незадоволеність роботою ЖЕКів, бізнес не поспішає створювати керуючі компанії). Однак якими ж повинні бути відносини між замовником (співвласниками) та організаціями, які обслуговують будинки?

За словами директора Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіону Віталія Шаповаленка, замість бюджетного фінансування ОСББ надаватимуться довготермінові кредити під 3% річних. «У 2012 році вперше виділено такий напрямок, як пільгове кредитування юридичних осіб, зокрема й об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. На дані цілі виділено 40 мільйонів гривень. Об’єднання матимуть можливість отримати довготермінові кредити на 10 років під 3% річних, які підуть на модернізацію житлового фонду, що їм належить», – розповів чиновник. Даний проект є пілотним і якщо все пройде бездоганно, то Мінрегіон планує звернутися до уряду з пропозицією в наступному році значно збільшити суму, що виділяється на пільгове кредитування ОСББ. Віталій Шаповаленко також наголосив на тому, що Мінрегіон працює над створенням сприятливих умов для розвитку ринкових відносин на ринку управління житлом.  Однак представник влади визнав, що процес іде надто повільно та проблематично. Станом на 1 квітня 2012 року в Україні зареєстровано 526 приватних керуючих компаній. А втім, жодна із них не є керуючою компанією у розумінні ринкової моделі, адже здебільшого – це приватні організації, створені («призначені») самими ж забудовниками, а не обрані співвласниками будинку.

Координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко зауважила, що доки держава проводитиме політику «подвійних стандартів» у житловій сфері, доти не буде поступу та не прийде малий і середній бізнес на ринок. «За сприяння Міжнародного фонду «Відродження» ми провели моніторинг дій влади і побачили, що немає єдності між діями різних гілок влади та єдиної стратегії. Так, минулого місяця Президент без будь-яких аргументів заветував законопроект, який протягом двох років розробляв Мінрегіон. Ухвалення законопроекту з нетерпінням чекали 14 650 ОСББ: він дав би можливість відповідальним власникам вирішити значну частину проблем. А 6 червня профільний комітет Верховної Ради має намір підтримати законопроект (як з’ясувалося – таки підтримав – прим. авт.) № 8391 «Про внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який містить норми, що знищують конкуренцію. Якщо Верховна Рада прийме його у другому читанні (а це може статися вже до 15 липня), ринок управління житлом найближчим часом буде монополізовано і поділено між великими олігархічними групами. Зокрема, для багатоквартирних будинків орган місцевого самоврядування без конкурсу буде призначати управителя (керуючу компанію), яка знаходиться у комунальній власності. Після «призначення» комунальне підприємство приватизують і співвласникам буде нав’язано ціни та умови на житлово-комунальні послуги. При чому, не зрозуміло, яким чином співвласники зможуть змінити і ці умови, і самого управителя. А хто і за чий рахунок буде модернізувати житловий фонд – залишається відкритим запитанням», – підсумувала Тетяна Бойко.

Детальніше:
Тетяна Бойко,
координатор житлово-комунальних програм ГМ ОПОРА
Публікації та новини схожі

Организация оплаты жильцам дома в ОСМД (ОСББ) и формирование тарифов

23.01.2012
Организация оплаты жильцам дома в ОСМД (ОСББ) и формирование тарифов В этой статье я не буду углубляться в дебри образования тарифов, образовании цены на услуги ОСМД. Назовем эту статью обзорной для начинающих председателей ОСМД, задача, которой разъяснить принципы формирования тарифов в объединениях и сделать упор на организационные механизмы внутри объединения совладельцев многоквартирного дома в аспектах организации оплаты жильцами дома по счетам ОСМД. Тарифы на ежемесячную оплату жильцами дома подготавливаются членами правления во главе с председателем правления ОСМД. Правлением выносится соответствующее решение в протоколе собрания правления ОСМД и это Решение (если уставом не предусмотрено другого) подается на утверждение членам объединения. В том случае если большинство членов ОСМД проголосовало за это решение (в проектах решения, если голосование осуществляется путем письменного опроса), обобщенный документ этого Решения подписывает председатель правления ОСМД. Если проект решения забракован (проголосовало «за» меньше половины) членами объединения совладельцев, то все возвращается на новый круг.

докладніше

Пам’яті 8474 або аналіз вето Президента

22.05.2012
Пам’яті 8474 або аналіз вето Президента Профільний Комітет Верховної Ради під час засідання 16 травня, як і очікувалося, підтримав рішення Президента поховати законопроект №8474, оскільки ймовірність зібрати потрібну кількість голосів для подолання вето прямує до нуля.

докладніше

Україна зарезервувала більше $3 млрд для покупки газу за реверсними схемами

26.08.2014
Україна зарезервувала більше $3 млрд для покупки газу за реверсними схемами "Ми зарезервували на рахунках Національного банку 3,1 млрд дол. США для купівлі газу", - зазначив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк в нещодавньому інтерв'ю українським телеканалам.

докладніше

Геннадий Темник: Примерно через две недели отопительный период 2012-2013 гг будет завершен во всех регионах Украины

11.04.2013
Геннадий Темник: Примерно через две недели отопительный период 2012-2013 гг будет завершен во всех регионах Украины Во многих городах южных областей Украины и АР Крым в связи с благоприятными погодными условиями местными советами принято решение о завершении отопительного периода. Об этом сообщил Министр регионального развития, строительства и жилищно-коммунального хозяйства Украины Геннадий Темник в эфире Первого национального в программе «О главном».

докладніше

Юридична консультація

застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом

 Я представитель инициативной группы по адресу г.Киев,ул.Мишуги 12. У нас новопостроенный дом, где мы хотим создать ОСББ, но застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом. Мы письменно объявили, как в Администрацию Киевскую так и в районную об инициативе создать ОСББ в нашем доме, но нам не дают контактных данных совладельцев, а собрать самостоятельно не представляеться возможным так как дом без внутренних отделочных работ и отопления нет и соответственно в нем пока что идут отделочные работы и владельцев не застать. а оповестить надо всех. Как выйти из ситуации?

докладніше

на попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах

 Прошу вас допомогти у вирішенні дуже нагальної проблеми, яка виникла в нашому будинку. У зв’язку зі зловживаннями службовим становищем та халатним ставленням до роботи попередніми головами і сьогоднішнім головою у будинку виникла серйозна заборгованість перед кількома обслуговуючими організаціями. Зокрема, київенерго (1 млн.) та київводоканалом (майже 0,5 млн.). На попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах чи то за халатне ставлення до своїх обов’язків. Сьогоднішня голова спочатку взагалі не йшла на контакт з мешканцями, а тепер вирішила терміново скласти з себе всі повноваження. Будинок лишається без голови правління, а всі хто теоретично міг би замістити її не знають які наслідки це може для них мати.

докладніше

проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом

 “В нашем доме, обслуживаемом ОСББ, на 1-м этаже расположен банк, который имеет счетчики: электричества, тепла, горячей и холодной воды. Водоканал заключает договор только с ОСББ и предлагает ОСББ по отдельному договору с банком получать компенсацию. Если можете, помогите пож. найти проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом”.

докладніше

чи має право член ОСББ (власник однієї з квартир) виступати в акті виконаних робіт замовником робіт

 Чи має право член ОСББ (власник однієї з квартир) виступати в акті виконаних робіт замовником робіт (прочистка каналізації, які оплачуються ОСББ?

докладніше