Головна » Новини та публікації » Проти завищення тарифів на опалення

Проти завищення тарифів на опалення

Громадські організації виявили факт завищення тарифів на опалення, який щороку забирає у громадян сотні мільйонів гривень. Виявляється, тарифи на опалення розраховуються з застосуванням середніх температур сторічної давнини, коли зими були холоднішими. Крім того, комунальники використовують застарілі норми споживання тепла, які значно вищі за сучасні, а це додаткові мільйони з кишень громадян.

Громадянська мережа ОПОРА та Громадський комітет захисту прав громадян (Луганськ) дослідили розрахунки тарифів на опалення і дійшли висновку, що формування завищених тарифів в кожному місті України відбувається за однією і тією ж схемою: комунальники використовують застарілі нормативи витрат тепла на опалення будинків, розраховані на такі холодні зими, які були 70 - 100 років тому – за метеоспостереженнями у період 1881 - 1960 роках.

«Наша організація надіслала запити у обласні Центри гідрометеорології і отримала інформацію, яка свідчить про те, що фактична температура у опалювальному періоді значно відрізняється від тієї, що «закладається» у розрахунок тарифу. Зараз зими значно тепліші. Наприклад, у Києві для розрахунку тарифу на опалення застосовується температура - 1,1 С°, а у 2011 році фактична температура була + 0,7 С°. У Луганську застосовується - 1,6 С°, а минулого року було + 0,3 С°. У Миколаєві відповідно застосовується + 0,4 С°, а по факту за 2011 р. було + 2,35 С°. Якщо брати до уваги, що загальна опалювальна площа (за офіційними даними) у Києві понад 74 млн. кв. м., у Луганську майже 5 млн. кв. м., у Миколаєві – понад 4 млн. кв. м., то споживачі цих міст, якщо вони добросовісно оплачували послугу з теплопостачання, переплатили значні суми: у Києві - понад 270 млн. грн., у Луганську - майже 22 млн. грн., у Миколаєві – майже 14 млн. грн.», – зазначає голова Громадського комітету захисту прав громадян Микола Козирев.

Дослідження громадських організацій виявили, що завищує тариф не тільки температурний чинник, а й використання при розрахунках завищених нормативів споживання тепла на 1 кв. м. опалювальної площі. На сьогодні в Україні існує два нормативних довідника. Один з них – «КТМ 204 Україна 244-94» – містить застарілі енерговитратні нормативи споживання тепла, а другий – «СНіП 2.04.05-91*У» – має більш обґрунтовані тарифи за критеріями енергозбереження. «Комунальна практика тарифікації така: свідомо застосовуються енерговитратні нормативи, що дозволяє отримувати додаткові кошти, які перекривають усі безгосподарні втрати, неплатежі населення і маскують кризову ситуацію у комунальному господарстві. У цифрах ці марні трати виглядають таким чином, що щорічно кияни переплачують майже 700 млн. грн., а мешканці Луганська і Миколаєва – майже по 60 млн. грн.», - стверджує пан Козирев. Щодо обґрунтованих нормативів за критеріями енергозбереження («СНіП 2.04.05-91*У»), то ними просто нехтують, і їх майже не використовують.

Уільям Таккер, директор проекту USAID «Реформа міського теплозабезпечення в Україні» в свою чергу зауважив: «Мене дуже вразив той обсяг роботи, що нам презентували громадські організації на цьому круглому столі. Хочу окремо зупинитися на проблемі обліку тепла. Це має і бути облік виробництва - де виробляється теплова енергія, і облік в житловому будинку. Але хочу зауважити, що облік – це не машина, яка вимірює лише кількість, а лічильник, що вимірює кількість тепла і пов'язаний з регулятором, котрий працюватиме в залежності від температури зовнішнього повітря. Маючи такі регулятори, мешканці будинків матимуть змогу самі визначати кількість потрібного тепла у радіаторах».

Олена Нич, консультант з питань ціноутворення ВБО «Інститут місцевого розвитку» розповіла про наступне: «З прийняттям Постанови КМУ № 865 у 2010 році підприємства теплопостачання отримали можливість загальновиробничу програму рахувати згідно показників «СНіП 2.04.05-91*У », а не «КТМ-204», проте на практиці досі цього не відбулося. Перевіряти правильність розрахунків повинен державний регулятор. Практику перерахунку тарифів наразі використовують на місцях - зокрема, у місті Суми. Але, звичайно, що такі питання повинні бути вирішені на загальнодержавному рівні».

«Маємо парадоксальну ситуацію: з одного боку і підприємтсва-монополісти (виробники теплової енергії), і чиновники в один голос говорять про те, що тарифи на послуги з опалення для населення заледве покривають 70-75% собівартості (а значить, постійно постає проблема з відшкодуванням «різниці в тарифах» з бюджету), з іншого боку - розрахункова собівартість послуг є більшою, ніж фактична. У відповідь на інформаційні запити ОПОРИ, підприємства-монополісти з 6-ти міст України надіслали відповіді (спасибі їм за інформаційну відкритість), що води дійсно користуються застарілими показниками «КТМ-204». Тим самим, офіційно підтвердили гіпотезу, що при розрахунку тарифів на теплову енергію використовуються завищені температурні та інші показники» - підсумувала координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.

Вищенаведені факти говорять про масові порушення прав споживачів у сфері теплового комунального господарства. Для зміни цієї протиправної практики громадські організації ініціюють зміни у законодавстві та запровадження Методики перерахунку вартості спожитого тепла з урахуванням кліматичних умов. Потрібно також скасувати практику використання енерговитратних нормативів. Правозахисники пропонують органам виконавчої влади запровадити практику перерахунку вартості спожитого тепла з урахуванням різниці між нормативною і фактичною температурами «на вулиці» і повертати споживачам надлишок платежів. Практика подібного перерахунку існує у Казахстані, Росії та Білорусії, де затверджені відповідні методики перерахунку.

Щодо практики застосування застарілих нормативів з довідника «КТМ 204 Україна 244-94», то громадські активісти пропонують відправити його у архів. Це буде передумовою справжнього реформування теплового господарства, застосування енергозберігаючих технологій. Учасники заходу обговорили проекти змін до нормативно-правової бази – законів та підзаконних актів , які найближчим чином будуть подані на розгляд Уряду.

На завершення Уільям Таккер наголосив: «Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг працює менше ніж півтора року. Маючи досвід роботи у восьми країнах над створенням подібних комісій, можу сказати, що український варіант комісії найшвидше навчається в порівнянні з тими країнами, де я працював. Звичайно, їй є куди вчитись та розвиватись, і вона не настільки політично незалежна, як хотілося б, але це Україна. І я би дуже хотів, щоб громадські організації, котрі були присутні на цьому заході об’єднали свої зусилля та почали працювати разом з Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг».

Детальніше:
Тетяна Бойко,
координатор житлово-комунальних програм ГМ ОПОРА
Публікації та новини схожі

Чи вирішить законопроект №8474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ» проблеми нині діючих об’єднань співвласників?

21.02.2012
Чи вирішить законопроект №8474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ» проблеми нині діючих об’єднань співвласників? 22 лютого 2012 року, об 11:00, в ІА «Українські новини» (вул. Еспланадна 20) пройде прес-конференція, на якій буде озвучена позиція ряду громадських організацій щодо шляхів вирішення проблем нині діючих об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, а також актуальності законопроекту №8474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ», який 23 лютого буде винесено на голосування у зал Верховної Ради.

докладніше

Мінрегіон: Про фінансовий стан галузі систем життєзабезпечення

19.09.2012
Мінрегіон: Про фінансовий стан галузі систем життєзабезпечення На селекторній нараді за участю Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолія Близнюка, що відбулася 13 вересня у Кабінеті Міністрів України, розглянули фінансовий стан підприємств систем життєзабезпечення. За словами Анатолія Близнюка, на державному рівні зроблено все, щоб поступово поліпшувати фінансовий стан галузі.

докладніше

КМДА підтримує розвиток ОСББ у Києві… принаймні на папері

18.11.2011
КМДА підтримує розвиток ОСББ у Києві… принаймні на папері 29 вересня 2011 року в Київській міській державній адміністрації відбулося засідання Координаційної ради з питань сприяння розвитку ОСББ у місті Києві.

докладніше

Муніципальні енергетичні плани: Результати співпраці 21 міста України та Проекту USAID

28.12.2011
Муніципальні енергетичні плани: Результати співпраці 21 міста України та Проекту USAID 75% енергетичних ресурсів споживається у містах, проте більшість міст не мало спеціалізованих підрозділів, професійних кадрів,та планів для управління енергетичними процесами на своїх територіях.

докладніше

Юридична консультація

чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ

 Чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ (фарба, сіль, лампочки, метал), чи це відносити до накладних витрат?

докладніше

соседи поставили бронированную входную дверь

 Соседи поставили бронированную входную дверь, изменив при этом направление открывания. В результате при полном ее открывании наша дверь на 30% закрывается соседней дверью, на выход остается 50-60см свободного пространства. Соответсвует ли это нормам пожарной безопасности нашей квартиры? Надо ли мне предпринимать какие-либо действия в защиту своего жилья? Куда обращаться?

докладніше

как правильно составить заявление директору водоканала

 Подскажите пожалуйста, как правильно составить заявление директору водоканала (пришел какой-то виртуальный(несуществующий) долг на воду. Оплата за воду производилась всегда регулярно по счетчику.

докладніше

мы хотели бы создать ОСББ

 Мы хотели бы создать ОСББ, но при этом возникают вопросы: Зачем на первом собрании выбирать бухгалтера? должен ли он быть из жильцов дома? Это ведь должность не избираемая, а назначаемая (наёмная) не так ли? Можно ли обойтись без этого, а после нанять бухгалтера?

докладніше