Головна » Новини та публікації » Проблеми ОСББ вирішаться з новим міністром?

Проблеми ОСББ вирішаться з новим міністром?

Реформа житлово-комунального господарства є одним з пріоритетним напрямком уряду , визначеної Програмою економічних реформ Президента України Віктора Януковича. А це - і поява відповідального власника житлового фонду, і утворення конкурентного середовища на ринку комунальних послуг.

На засіданнях Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування ОСББ, яка збиралася уже 5 разів тільки за 2012 рік - було напрацьовано основні механізми вирішення нагальних проблем, підготовлено пропозиції для врегулювання проблемних питань функціонування ОСББ в роботі з монополістами, органами державної та виконавчої влади, органами соціального захисту населення, податковою адміністрацією.

З призначенням на посаду міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Темника Національна рада збиралася вперше 25 січня 2013 року, де він заявив: «Міністерство працює над створенням прозорого конкурентного середовища у сфері житлово-комунальних послуг, забезпечення власникам житла можливості ефективно впливати на якість послуг через вільний вибір виконавців послуг з утримання будинків та прибудинкових територій та умов їх отримання. Вирішення поставлених завдань можливе лише за підтримки громадськості. Тому Національна рада вже стала вагомим інструментом у впровадженні реформи у сфері житлово-комунального господарства. Насамперед, необхідно забезпечити право співвласників отримати у власність земельну ділянку-прибудинкову територію».

Після вагомої словесної підтримки дій громадськості міністр повідомив, що змушений їхати на зустріч з Президентом, де сподіваємося обговорив проблеми ОСББ, що правда, так і не заслухавши жодного доповідача порядку денного.

Інші представники відповідальних Міністерств на відомств, переважно, ігнорують участь у засіданнях взагалі, а також саботують виконання Протоколу Кабміну № 92 щодо вирішення проблемних питань в роботі ОСББ. Найбільшими ворогами ОСББ за час існування ОСББ виявилися Мінсоцполітики, Мінфін та Мін’юст.

Катерина Чижик, заступник голови Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування ОСББ, нагадала про ціль існування Нацради: «Створення сприятливих умов для розвитку діючих ОСББ та реєстрація нових, шляхом вирішення існуючих проблем та розроблення «дорожньої карти» розвитку відповідального власника».

За словами Катерини Чижик за час роботи Національної ради було виконано:

 • Припинення стягнення територіальними відділеннями ДПС з ОСББ та ЖБК, ЖЕО екологічного податку, збору за спеціальне використання води
 • Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників ЖКГ професією «Менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)»
 • Наказ Мінрегіону про здійснення заходів з підготовки та перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівцівдля ЖКГ
 • Затверджено Постанову КМУ № 599 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для пільгового кредитування юридичних осіб, у тому числі об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, для проведення реконструкції, капітального та поточного ремонту об’єктів житлово-комунального господарства»

У процесі виконання:

 • Розробка типових договорів про надання ЖКП (ОСББ-монополісти)
 • Розробка механізму надання ОСББ пільгових кредитів, у тому числі за участю державних банків
 • НКРЕ та НКРКП приведення власних актів у відповідність до ЗУ «Про ОСББ» та віднесення ОСББ до категорії споживачів «населення»
 • Врегулювання на законодавчому рівні змін щодо надання співвласникам багатоквартирного будинку інформації з Реєстру прав власників на нерухоме майно
 • Проведення нарад за участю ОСББ з розгляду проблемних питань ОСББ у всіх регіонах
 • Та не виконано:
 • Вирішення питання відшкодування пільг та субсидій відповідно до розміру витрат на зазначені цілі, затвердженого загальними зборами ОСББ!
 • Зміни до ЗУ «Про ОСББ»
 • Затвердження типових договорів про надання ЖКП (ОСББ – монополісти)
 • Зміни у Наказ №60 Держжитлокомунгоспу від 25.04.05
 • Врегулювання питань пов’язаних з експлуатацією, реєстрацією, технічним наглядом та капітальним ремонтом ліфтів, газових внутрішньобудинкових мереж
 • Внесення змін до нормативно-правових актів стосовно скасування державної реєстрації права власності на багатоквартирний будинок його попереднього власника у разі 100% приватизації чи відчуження в інший спосіб квартир
 • Окремий КВЕД

Програма денна засідання Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування ОСББ передбачала як висвітлення успішних історій, так і проблем, які потребують негайного вирішення для подальшого розвитку, а іноді й існування ОСББ в Україні.

З позитивного – презентація-звіт голови Асоціації ОСББ «Лучани» з міста Луцька Юлії Сабатюк. Зокрема, пані Юлія розповіла про впровадження програми пільгового кредитування ОСББ в трьох будинках у місті Луцьк та роботи,які виконали ОСББ «Біном», « Відродження», «Відродження – Шанс» в рамках державної програми. Це утеплення фасаду будинку, встановлення ІТП із автоматикою погодного регулювання, ремонт покрівлі.

Людмила Шанц, голова правління громадської організації «Об’єднання житлово-будівельних кооперативів, співвласників багатоквартирних будинків «Вікторія» міста Запоріжжя розповіла про підсумки виїзного засідання Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування ОСББ від 11 вересня 2012 року у місті Запоріжжя. Як відомо, це засідання стосувалося найболючішої проблеми ОСББ – відносин із виробниками і виконавцями комунальних послуг. На жаль, ні прийняття роз’яснювального листа Мінрегіоном та НКРРКП на корсить співвласників ОСББ, ні величезна увага чиновників не сильно вплинули на реалії ОСББ. Пані Людмила наголосила на практичних проблемах, з якими стикаються ОСББ та ЖБК у своїй діяльності: « Це проблема перекладання постачальниками комунальних послуг (тепло-, водо-,газо-, електропостачання та водовідведення) на ОСББ та ЖБК своїх обов’язків та повноважень, не розуміння суті створення та діяльності ОСББ та ЖБК, не виконання рішень центральних та місцевих органів влади та примушення монополістами ОСББ та ЖБК укладати договір на поставку «товару» (теплової енергії в гарячій воді) ставить під загрозу неприбутковий статус ОСББ та ЖБК та покладає на ОСББ та ЖБК обов’язки, які вони не в стані виконати, що в свою чергу призводить до фактичного банкрутства. Застосування до ОСББ/ЖБК тарифів на теплову енергію та послугу з централізованого водопостачання та водовідведення з дати прийняття Нацкомпослуг призводить до «регуляторного розриву»: джерело покриття не визначено, пільги та субсидії мешканці на цю різницю не отримують».

Вікторія Погорєлова, голова ОМББ «Мотор» з міста Києва наголосила: « Інформую вас про те, що невиконання п.7 протоколу 92 КМУ від 14 грудня 2011 року, на мій погляд, призвело до створення в окремих регіонах соціальної напруги. Проблема невдовзі пошириться на всю країну. Це пов’язано з тим, що Управління соціального захисту населення (УПСЗН) на місцях відмовляють в прийомі розрахунків або повертають вже прийняті від ОСББ/ЖБК розрахунки на відшкодування пільг. В результаті чого конкретні люди не отримують пільг та субсидій».

На думку Погорєлової, «ще трошки часу – люди це усвідомлять та нерозумні будуть лаяти, бити та вбивати голів ОСББ, розумні - писати в Кабмін. «Вимоги УПСЗН до ОСББ/ЖБК затверджувати тариф неправомірні».

«У разі виконання вимог ставати виконавцем послуг та затверджувати тариф - змінюється статус ОСББ. Це створює проблеми: підриває саму суть ОСББ та утворює податкове навантаження: тож наступний етап - очікуйте податкових перевірок, непідйомних штрафних санкцій та незворотного банкрутства ОСББ/ЖБК» - підсумувала Вікторія Погорєлова.

Отож, Національна рада відбулася, а проблеми залишилися. Чи буде перейматися ними новий Міністр на практиці – покаже час. Однак, ряд життєво необхідних рішень потрібно ухвалювати негайно, і не лише на рівні Мінрегіону, але й Уряду.

Нагадаємо, що 14 грудня 2011 року відбулося засідання Кабінету Міністрів України, на якому розглядалися шляхи розв’язання проблем, пов’язаних з утворенням та функціонуванням об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. За ініціативою Прем’єр-Міністра України Миколи Азарова була створена Національна рада з питань створення та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

За цей час було розроблено законопроект № 8474, який після другого читання заветував Президент України Віктор Янукович та законопроект № 11246. Офіційна версія – зазначені законопроекти «не містили комплексного підходу». Хоча наразі обговорюються проекти законів, розроблені компанією «Бейкер і Маккензі» за фінансової підтримки Міжнародної фінансової корпорації (IFC), які по своїй суті зберігають 85 % тексту тих законопроектів, «що не містили комплексного підходу».

Детальніше:
Тетяна Бойко, координатор
житлово-комунальних програм
Громадянської мережі ОПОРА
(063) 617 97 60
Публікації та новини схожі

Відкритий лист Громадянської мережі ОПОРА до Міністра соціальної політики України Наталії Королевської

25.03.2013
Відкритий лист Громадянської мережі ОПОРА до Міністра соціальної політики України Наталії Королевської Звертаємось до Вас, як до Міністра соціальної політики України одним з основних завдань якого є формування державної політики щодо забезпечення державних соціальних стандартів та державних соціальних гарантій для населення.

докладніше

НАК «Нафтогаз України» приєдналася до системи відображення даних по ПСГ Європи

06.05.2014
НАК «Нафтогаз України» приєдналася до системи відображення даних по ПСГ Європи НАК «Нафтогаз України» (Нафтогаз) приєдналася до системи відображення даних AGSI+ за стандартами асоціації європейських операторів підземних газових сховищ (GSE).

докладніше

"Нафтогаз" повернув "Газпрому" $10,5 млн

26.08.2014
"Нафтогаз України" повернув російській компанії "Газпром" помилковий додатковий платіж - 10,54 млн дол. - отриманий раніше нібито за транзит газу за липень 2014 року, повідомила прес-служба "Нафтогазу".

докладніше

Законопроект №8474 та бурхлива бездіяльність урядовців

05.07.2012
Законопроект №8474 та бурхлива бездіяльність урядовців Як відомо, 24 травня 2012 року за пропозицією Президента України Верховною Радою було відхилено проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об'єднань співвласників багатоквартирного будинку» (реєстраційний номер 8474). Над цим законопроектом разом працювали громадські активісти, голови ОСББ і представники влади. Та, на відміну від останніх, громадськість своєї думки щодо затребуваності даного законопроекту не змінила. Бо з ухваленням законопроекту №8474, у повсякденному житті ОСББ нарешті вирішилися б проблеми, що заважають нормальному функціонуванню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Що ж стосується чиновників та урядовців, то їхня власна думка виявилася досить мінливою. Пропонуємо Вашій увазі результати моніторингу заяв урядовців щодо законопроекту №8474.

докладніше

Юридична консультація

чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ

 Чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ (фарба, сіль, лампочки, метал), чи це відносити до накладних витрат?

докладніше

застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом

 Я представитель инициативной группы по адресу г.Киев,ул.Мишуги 12. У нас новопостроенный дом, где мы хотим создать ОСББ, но застройщик не дает нам контактных данных и заставляет нас подписывать договора с частным ЖЕКом. Мы письменно объявили, как в Администрацию Киевскую так и в районную об инициативе создать ОСББ в нашем доме, но нам не дают контактных данных совладельцев, а собрать самостоятельно не представляеться возможным так как дом без внутренних отделочных работ и отопления нет и соответственно в нем пока что идут отделочные работы и владельцев не застать. а оповестить надо всех. Как выйти из ситуации?

докладніше

мы хотели бы создать ОСББ

 Мы хотели бы создать ОСББ, но при этом возникают вопросы: Зачем на первом собрании выбирать бухгалтера? должен ли он быть из жильцов дома? Это ведь должность не избираемая, а назначаемая (наёмная) не так ли? Можно ли обойтись без этого, а после нанять бухгалтера?

докладніше

домовой комитет - устав и перечень правоустанавливающих документов

 Хотим создать домовой комитет. Нужен устав и перечень правоустанавливающих документов

докладніше