Головна » Новини та публікації » Мінрегіон: Щодо співпраці комунальних підприємств з ОСББ

Мінрегіон: Щодо співпраці комунальних підприємств з ОСББ

Спільний лист Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері комунальних послуг.

З метою належної організації співпраці підприємств - ліцензіатів з надання комунальних послуг з об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (далі -ОСББ) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг разом з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства повідомляють.

На сьогоднішній день одним із пріоритетних напрямів реформування і розвитку житлово-комунального господарства в Україні, сприяння справедливих ринкових відносин у сфері житлово-комунальних послуг та створення інституту ефективного власника житла є створення ОСББ та сприяння ефективній роботі житлово-будівельних кооперативів (далі - ЖБК).

Реформа житлово-комунального господарства викликана необхідністю змінити ставлення мешканців до житла та спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечення належного утримання будинків та якісного надання послуг на підставі справедливих договорів.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон) державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на принципі забезпечення рівних можливостей доступу до отримання мінімальних норм житлово-комунальних послуг для споживачів незалежно від соціального, майнового стану, віку, місцеперебування та форми власності юридичних осіб тощо.

Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (стаття 19) регламентовано, що відносини у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. При цьому зазначено, що виробник послуг може бути їх виконавцем.

Виконавцем, у розумінні статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробником - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.

Визначені чинним законодавством мета та предмет діяльності ОСББ та ЖБК не передбачають провадження ними господарської діяльності, а тому ОСББ та ЖБК не є суб'єктами господарювання і не можуть бути виробниками або виконавцями житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Разом з тим, стаття 21 Закону закріпила обов'язки виконавця послуг забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень; підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором; утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством.

Водночас, згідно статті 22 Закону на виробника послуг покладені обов'язки укласти договір з виконавцем (споживачем) про умови надання житлово-комунальних послуг; виробити житлово-комунальні послуги відповідно до умов договору, стандартів, нормативів, норм і правил: здійснювати технологічний облік матеріальних та енергетичних ресурсів.

Таким чином, виходячи з необхідності проведення реформи житлово-комунального господарства, а також закріплених чинним законодавством України обов'язків підприємств, що виробляють або створюють та надають житлово-комунальні послуги споживачам відповідно до умов договору, співпраця між ОСББ (ЖБК) та підприємствами-ліцензіатами можлива за умови ведення даними підприємствами іншого виду діяльності, крім ліцензованого, яким є централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення та централізоване опалення.

Якщо на загальних зборах ОСББ (ЖБК) визначено виконавцем послуг з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення та централізованого опалення підприємство-ліцензіат. то відносини між співвласниками будинку. ОСББ (ЖБК) безпосередньо як юридичною особою та підприємством здійснюються виключно на договірних умовах. Підприємства, визначені виконавцями відповідних послуг, не повинні відмовляти ОСББ (ЖБК) в укладенні договорів з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення та централізованого опалення безпосередньо з власниками квартир, як з індивідуальними споживачами.

При цьому, суттєвою умовою діяльності підприємств-ліцензіатів при проведенні не ліцензованого виду діяльності (наприклад - користуванні внутрішньо-будинковими мережами) - є забезпечення беззбитковості цієї діяльності.

Надання підприємствами-ліцензіатами співвласникам багатоквартирних будинків (ОСББ, ЖБК) послуг з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення та централізованого опалення не повинно призводити до перехресного субсидіювання, і при укладенні договорів з не ліцензованих видів діяльності повинно бути обов'язково обговорено та забезпечено стовідсоткове відшкодування витрат підприємств щодо такої діяльності.

Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

Аліпов О.М.

Член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг

Хіврич Ю.Є.

За матеріалами minregion.gov.ua

Публікації та новини схожі

Нафтогаз: "Київенерго" відключене від газопостачання через борги

21.08.2014
Нафтогаз: Як повідомляють в компанії, відключення «Київенерго» від газопостачання відбувається виключно через борги цієї структури перед «Нафтогазом України», які становлять 96% від загальної заборгованості міста Києва.

докладніше

Краматорськ знову з теплом

15.02.2012
Краматорськ знову з теплом Близько 13:00 6-го лютого у Краматорську Донецької області прорвало трубу тепломагістралі діаметром 426 мм, що постачала тепло до цілого мікрорайону – 17-ти кварталів «Соцміста».

докладніше

Ціни на європейському ринку газу пішли вгору: можливі перебої з доставками?

20.08.2014
Ціни на європейському ринку газу пішли вгору: можливі перебої з доставками? Ціни на природний газ на європейському ринку після різкого падіння – найбільшого за останній 5 років – почали знову зростати.

докладніше

Анатолий Близнюк призвал к уважению сеья и сотрудников ЖКХ

06.11.2012
Анатолий Близнюк призвал к уважению сеья и сотрудников ЖКХ Уважать себя и требовать перерасчета плат за некачественно предоставленные услуги призвал граждан Министр регионального развития, строительства и жилищно-коммунального хозяйства Украины Анатолий Близнюк. Ведь только при условии общественного контроля над работой коммунальных предприятий, можно надеяться на высокое качество их продукции.

докладніше

Юридична консультація

чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ

 Чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ (фарба, сіль, лампочки, метал), чи це відносити до накладних витрат?

докладніше

чи має право член ОСББ (власник однієї з квартир) виступати в акті виконаних робіт замовником робіт

 Чи має право член ОСББ (власник однієї з квартир) виступати в акті виконаних робіт замовником робіт (прочистка каналізації, які оплачуються ОСББ?

докладніше

чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ

 Чи є підгрунтя заохочення забудовника надати списки інвесторів для створення ОСББ? Чи можна самоствореному ОСББ ініціювати відміну передачі будинуку на баланс ЖЕКу?
Наразі є новобудова на стадії передачі під заселення (в КГС видають оглядові ордери).

докладніше

на попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах

 Прошу вас допомогти у вирішенні дуже нагальної проблеми, яка виникла в нашому будинку. У зв’язку зі зловживаннями службовим становищем та халатним ставленням до роботи попередніми головами і сьогоднішнім головою у будинку виникла серйозна заборгованість перед кількома обслуговуючими організаціями. Зокрема, київенерго (1 млн.) та київводоканалом (майже 0,5 млн.). На попередню голову ЖБК відкрита кримінальна справа за розкрадання у особливо великих розмірах чи то за халатне ставлення до своїх обов’язків. Сьогоднішня голова спочатку взагалі не йшла на контакт з мешканцями, а тепер вирішила терміново скласти з себе всі повноваження. Будинок лишається без голови правління, а всі хто теоретично міг би замістити її не знають які наслідки це може для них мати.

докладніше