Головна » Новини та публікації » Чому Україні потрібні енергосервісні компанії

Чому Україні потрібні енергосервісні компанії

ЕСКО або ESCO - Energy Service Company "Компанія з надання енергетичних послуг" добре відомі фахівцям з енергозбереження в США і Західній Європі.

Поняття «енергетичні послуги» не варто сприймати в традиційному для України тлумаченні «енергоцентралей» або «обленерго». В нашому випадку ці установи зацікавлені продати більше за менші гроші, а в ЕСКО займаються зворотним - економією енергії і зниженням її вартості.

І поняття «енергозбереження» також не слід розуміти примітивно-як «використовувати менше дорогого палива, замінювати його більш дешевим, і в будь-якому випадку ізолювати вікна, стіни і двері від зайвих витрат тепла». Безсумнівно, з одного боку, все це - про ЕСКО. Однак це ще далеко не все.

Основна мета енергосервісних компаній - це управлінські, фінансові та конструкторські рішення, що дозволяють істотно заощадити на енерговитратах для найрізноманітніших місць життя і роботи людини: житлових і торгових комплексів, офісів, заводів і фабрик, вокзалів і аеропортів, тощо

Вперше ЕСКО була створена у Франції більше ста років тому. Ідея полягала в об'єднанні систем опалення кількох багатоквартирних житлових будинків. Технічне та управлінське об'єднання систем призвело до значного зниження загальної вартості опалювальних послуг. Цю ідею швидко перейняли і взялися розвивати підприємливі американці.

Наступний сплеск інтересу до ЕСКО припав на 70-ті роки двадцятого століття, коли питання енергозбереження стало найважливішим для Західної Європи через скорочення видобутку і продажу нафти арабськими країнами. А на початку ХХІ століття ЕСКО отримали бурхливий розвиток в Східній Європі, включаючи пострадянські республіки.

Варто відзначити, що чим більший обсяг роботи конкретного підприємства, тим краще ефект. Іншими словами, чим більше витрата енергії на певній території, тим більшу частку цієї енергії вдається зберегти. Співпраця з ЕСКО вигідніше для цілісного житлового масиву, ніж для окремого будинку. А для фабрики або аеропорту воно вигідніше, ніж для житлового масиву або великого офісу.

В основі ідеї енергосервісних компаній лежить святая святих капіталізму: рішення, які дозволяють клієнту заощадити енергію (а отже, і гроші), вигідні не тільки клієнта, але і тієї компанії, яка надає йому можливість економії. Досягається це дуже просто. Будь-яка ЕСКО є комерційною установою. Надаючи клієнтам можливість економії енергії та грошей - вона бере за це плату у вигляді частини зекономлених грошей. Ключовою нюанс полягає в тому, що ЕСКО бере лише частину від зекономленого. Таким чином, обидві сторони опиняються у виграші. До того ж, виграє все суспільство, завдяки загальному (в масштабах міста або країни) зменшення енергоспоживання і поліпшення екологічної ситуації.

Взаємна вигода стимулює взаємну зацікавленість, а значить - прогрес. Саме тому різні форми ЕСКО на практиці продемонстрували позитивну стратегію енергозбереження в багатьох країнах світу. Актуальність цієї стратегії особливо зростає в часи подорожчання енергоносіїв, які іноді перетворюються в політичну зброю. Зайве говорити, що не тільки Україна, але й Європа сьогодні переживає саме такі часи.

Як це працює «у них»?

Загальна схема роботи ЕСКО досить проста. Досягнувши домовленостей з власником будівлі або комплексу будівель, вони розробляють план заходів, необхідних для зменшення енергоспоживання. Це може стосуватися стратегії закупівлі і використання енергоносія, або зміни виду енергоносія, або певної перебудови систем опалення, або технологічних інновацій, таких як автоматичне вимкнення світла у порожньому приміщенні. Як правило, формується і пропонується комплекс заходів у різних сферах.

Звичайно, для розробки такого плану фахівцям ЕСКО необхідно всебічне дослідження технічної і фінансової сторони цієї системи опалення, освітлення та водопостачання, також потребує енерговитрат. І вже спираючись на ці дослідження клієнтові пропонують план з прогнозом потенційної економії коштів. Після в угоді фіксується, яку частину зекономлених коштів отримає ЕСКО, і як швидко окупляться кошти, вкладені в технічні перетворення. Сума може бути фіксованою або у вигляді процентів, строки, як правило, коливаються в межах від 5 до 20 років.

Також важливим є той факт, що енергосервісні компанії нерідко контролюють роботу оновленої системи, надаючи клієнту дані про одержаної економії енергії та коштів. Якщо економія виходить менше, ніж передбачалося проектом, можуть бути розроблені нові пропозиції.

На сьогоднішній день в Європі існують різні типи ЕСКО, і деякі з цих типів фахівці не вважають «справжніми». До прикладу, в Німеччині на початку двохтисячних років почався розвиток подібних варіантів на муніципальній основі. Роль ЕСКО в цих моделях виконували відповідні департаменти місцевих адміністрацій, які залучали до справи кошти місцевих бюджетів. Такі «муніципальні ЕСКО» могли менше дбати про чистого прибутку. Завдяки цьому вони розширювали ринок, на який пізніше могли заходити і «класичні» комерційно-орієнтовані компанії. Така модель швидко отримала визнання у постсоціалістичних країнах Центральної та Східної Європи, і, очевидно, могла б послужити в українських реаліях.

Як це працює «у нас»?

Складнощі, звичайно, очевидні: низька якість управління і висока корумпованість української влади на всіх рівнях. Крім цього, необхідні законодавчі зміни у регуляторній сфері. А коли клієнтами енергосервісних компаній стають державні структури, можуть виникнути складності з застосуванням тендерних процедур (з такою проблемою зіткнулися, у Словенії, де ЕСКО просто замало для повноцінної конкуренції на тендерах).

Тим не менш, вигода очевидна, навіть необхідність співпраці з ЕСКО саме для державних і муніципальних об'єктів в нашій країні. У дослідженні, проведеному в 2006-му році під егідою Європейської комісії, йдеться про наявність в Україні мінімум трьох компаній з ознаками ЕСКО, а серед об'єктів їх діяльності названі, зокрема, мережі вуличного освітлення. Можливо, якщо б цей ринок розвивався активніше, перед Києвом сьогодні не стояла б загроза відключення цього освітлення за борги перед енергопостачальником...

Ні для кого не є новиною, що українська економіка є однією з найбільш енерговитратних. Це означає потенційно величезний ринок для енергосервісних компаній. Разом з тим, крім недосконалого законодавства та забюрократизованості, експерти згадують і про таку перепону на шляху розповсюдження ЕСКО, як необізнаність у цьому питанні і з боку чиновників, і з боку бізнесу. Незважаючи на те, що в Україні ЕСКО діють з 1999 року, для нас ця концепція поки залишається екзотикою. Експерти настійно рекомендують керівництву Євросоюзу запровадити програми з енергозбереження, включаючи розвиток енергосервісних компаній, спільно з країнами-сусідами. У США ринок ЕСКО послуг становить понад 2 млрд дол. щорічно. Проте, цей механізм ще не отримав широкого розповсюдження в Україні із-за законодавчих бар'єрів. Введення змін у законодавство дасть можливість залучати кошти приватних інвесторів через механізм енергосервісних контрактів та економити бюджетні кошти та кошти мешканців (мінімум 3 млрд грн на рік). Можливо, рух у цьому напрямку сприятиме впровадженню ЕСКО в нашій країні. Але, в першу чергу це - справа самих українців, які в ній об'єктивно зацікавлені.

Варто зазначити, що робочою групою з реформування ЖКГ Мінрегіону був розроблений ряд законопроектів, які дозволяють впровадити ЕСКО в нашій країні, однак вони досі знаходяться на погодженні в центральних органах виконавчої влади та протягом трьох місяців не виносяться на засідання Уряду. Більш докладно можна побачити на інфографіці.

Публікації та новини схожі

Проблеми ОСББ вирішаться з новим міністром?

06.02.2013
Проблеми ОСББ вирішаться з новим міністром? Реформа житлово-комунального господарства є одним з пріоритетним напрямком уряду , визначеної Програмою економічних реформ Президента України Віктора Януковича. А це - і поява відповідального власника житлового фонду, і утворення конкурентного середовища на ринку комунальних послуг.

докладніше

Создание ОСМД: государственная регистрация ОСМД

18.07.2012
Создание ОСМД: государственная регистрация ОСМД Заключительный этап создания ОСМД – государственная регистрация ОСМД.

докладніше

Анатолий Близнюк уволен с должности министра Минрегиона

07.12.2012
Анатолий Близнюк уволен с должности министра Минрегиона Указом Президента Украины № 677/2012 Министр регионального развития, строительства и жилищно-коммунального хозяйства Украины Анатолий Близнюк был уволен с занимаемой должности, сообщает официальный сайт Президента Украины Виктора Януковича.

докладніше

Киевские власти выделили средства на благоустройство города

26.04.2012
Киевские власти выделили средства на благоустройство города В начале мая в столице стартует комплексная программа по благоустройству и асфальтированию придомовых территорий. Около 200 миллионов гривен из государственного бюджета и еще столько же из городского будут направлены на восстановление и замену асфальтового покрытия, озеленения и освещения придомовых территорий, благоустройство дворов.

докладніше

Юридична консультація

соседи поставили бронированную входную дверь

 Соседи поставили бронированную входную дверь, изменив при этом направление открывания. В результате при полном ее открывании наша дверь на 30% закрывается соседней дверью, на выход остается 50-60см свободного пространства. Соответсвует ли это нормам пожарной безопасности нашей квартиры? Надо ли мне предпринимать какие-либо действия в защиту своего жилья? Куда обращаться?

докладніше

чи має право член ОСББ (власник однієї з квартир) виступати в акті виконаних робіт замовником робіт

 Чи має право член ОСББ (власник однієї з квартир) виступати в акті виконаних робіт замовником робіт (прочистка каналізації, які оплачуються ОСББ?

докладніше

проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом

 “В нашем доме, обслуживаемом ОСББ, на 1-м этаже расположен банк, который имеет счетчики: электричества, тепла, горячей и холодной воды. Водоканал заключает договор только с ОСББ и предлагает ОСББ по отдельному договору с банком получать компенсацию. Если можете, помогите пож. найти проект типового договора компенсации коммунальных услуг между ОСББ и юридическим лицом”.

докладніше

чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ

 Чи потрібно оформляти акти списання ТМЦ (фарба, сіль, лампочки, метал), чи це відносити до накладних витрат?

докладніше